Kabllo optik me fibra patch kabllo Aplikimi:
rrjeti i kabllove optike të komunikimit me fibra
rrjeti i aksesit me brez të gjerë me fibra
CATV, instrumente me fibra, LAN me fibra
Kordoni i fibrave Patch Kabllo optike Përmbledhje:
Lidhur me lidhësin me fibra optike, ITU e quan atë një lloj komponenti pasiv drite që mund të lidhë dy ose më shumë linja fibrash në mënyrë të qëndrueshme, por jo gjithmonë. Mund të krijojë një lidhje të ngushtë për kabllon me fibra dhe të sigurojë një transmetim të mrekullueshëm të energjisë së dritës.
Kabllo optik me fibra lidhëse Llojet opsionale:
FC, SC, ST, LC, MTRJ, MU, SMA, FDDI, E2000, Sc/pc
| lloj | Humbja e futjes KOMBËTAR | Humbja e futjes NDËRMARRJE | Humbja e Futjes OUR | Humbja e kthimit KOMBËTAR | Humbja e kthimit NDËRMARRJE | Humbja e kthimit OUR |
| PC | ‹ 0.3dB | ‹ 0.2dB | ‹ 0.1dB | › 40 dB | › 45 dB | › 45 dB |
| UPC | ‹ 0.3dB | ‹ 0.2dB | ‹ 0.1dB | › 40 dB | › 45 dB | › 45 dB |
| APC | ‹ 0.3dB | ‹ 0.2dB | ‹ 0.1dB | › 40 dB | › 45 dB | › 45 dB |
Të dhëna të besueshmërisë teknike (test)
| Artikull testimi | Kushti i testimit |
| Rezistencë ndaj lagështirës | Temperatura: 85º:C/lagështia relative 85%/14 ditë/humbje gjatë futjes ‹ 0.1dB |
| Ndryshimi i temperaturës | Temperatura-40º:C~+75º:C/lagështia relative 10%-80% /42 përsëritje/14 ditë/ humbje e futjes ‹ 0.1dB |
| Vendoseni në ujë | temperatura43ºC, /PH5.5,/ 7 ditë /humbje futjeje‹0.1dB |
| gjallëri | Lëvizja 1.52 mm / frekuenca 10Hz~55Hz, / X? Y? Z tre drejtime: 2 orë / humbje futjeje 0.1 dB |
| Lakimi i ngarkesës | 0.454 kg ngarkesë/rreth 100 humbje futjeje ‹0.1dB |
| torsioni i ngarkesës | 0.454 kg ngarkesë/10 rrathë/ humbje futjeje ‹0.1dB |
| Rezistencë ndaj tërheqjes | 0.23 kg tërheqje (fibër e zhveshur), 1.0 kg (me guaskë) futje <0.1dB |
| grevë | Lartësia 1.8m, tre drejtime, 8 në secilin drejtim/humbje futjeje ‹ 0.1dB |
| Standardi i referencës | Humbja e futjes Bellcore TA-NWT-001209 ‹ 0.1dB |