Bashkuesit drejtues me brez të gjerë Telsto sigurojnë bashkim të sheshtë të një rruge sinjali me një tjetër vetëm në një drejtim (i njohur si direktivë). Ato zakonisht përbëhen nga një linjë ndihmëse që bashkohet elektrikisht me një linjë kryesore. Njëri skaj i linjës ndihmëse është i pajisur përgjithmonë me një terminim të përputhshëm. Direktiva (ndryshimi midis bashkimit në një drejtim krahasuar me tjetrin) është afërsisht 20 dB për bashkuesit. Bashkuesit drejtues përdoren sa herë që një pjesë e një sinjali duhet të ndahet ose dy sinjale duhet të kombinohen. Telsto ofron bashkues drejtues me brez të ngushtë dhe pa tel me bashkim që varion nga 3 dB në 50 dB ose më shumë.
| Karakteristikat elektrike | |
| Impedanca e karakteristikave | 50 Ohm |
| Diapazoni i Frekuencës | 698-2700 MHz |
| Kapaciteti maksimal i energjisë | 300w |
| Izolim | ≥30 dB |
| Humbja e futjes | ≤0.4 dB |
| VSWR | ≤1.25 |
| Lloji i lidhësit | N-Femër |
| Sasia e lidhësve | 3 |
| Temperatura e funksionimit | -35-+75℃ |
| Aplikacionet | IP65 |
| Shkalla e bashkimit, dB | 15 |
| Lidhja, dB | 15.0±1.0 |
| Pesha Neto, Kg | 0.37 |
| Lagështia | 0 deri në 95% |
| IMD3, dbc@+43DbMX2 | ≤-150 |
| Aplikacioni | Brenda |
Udhëzime instalimi për kabllo super fleksibël N ose 7/16 ose 4310 1/2″
Struktura e lidhësit: (Fig. 1)
A. arra e përparme
B. arra e pasme
C. guarnicion

Dimensionet e zhveshjes janë siç tregohen në diagram (Fig. 2), duhet t'i kushtohet vëmendje gjatë zhveshjes:
1. Sipërfaqja fundore e përçuesit të brendshëm duhet të jetë e pjerrët.
2. Hiqni papastërtitë si guri i bakrit dhe gërvishtjet në sipërfaqen fundore të kabllit.

Montimi i pjesës izoluese: Vidhosni pjesën izoluese përgjatë përçuesit të jashtëm të kabllit siç tregohet në diagram (Fig. 3).

Montimi i arrës së pasme (Fig. 3).

Bashkoni arrën e përparme dhe të pasme duke e vidhosur siç tregohet në diagram (Fig. 5)
1. Përpara se të vidhosni, lyejeni një shtresë yndyre lubrifikuese në unazën O.
2. Mbajeni arrën e pasme dhe kabllon të palëvizshme. Vidhosni trupin kryesor të guaskës në trupin e guaskës së pasme. Vidhosni trupin kryesor të guaskës së pasme duke përdorur çelës majmuni. Montimi ka përfunduar.
